Sokan úgy próbálják megóvni cicájukat a különböző betegségektől és fertőzésektől, hogy azt nem engedik ki a lakásból. Igaz, ami igaz: a kijáró cicák könnyebben megfertőződhetnek (például FeLV, FIV, FIP vírusos betegségekkel), elveszhetnek valamint balesetek is gyakrabban történnek velük. De vajon a macskák is így gondolkodnak? Hasonlóan mérik fel a kockázatokat? Mennyire válik természetessé nekik a lakásban töltött életforma? Vagy alkalmazkodva a benti világhoz, maguk is megváltoznak testileg-lelkileg?
Hogyan költözött a macska a lakásba?
A macska háziasítása előtt épp olyan ragadozó volt, mint a többi vadállat. De ahogy mi emberek, úgy a macskák is megszokták a jólétet és elkényelmesedtek.
- A macska többé már nem (csak) egerész, hanem családtag.
- A "jómódú" cica megkapja a szükséges védőoltásokat, és ha mégis beteg lesz, rohannak vele az állatorvoshoz. Szuper prémium tápok szerepelnek étlapján, melyek életkorának és egészségi állapotának megfelelően tartalmazzák a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat. Mindennek köszönhetően egészségesebb és várható élettartama jelentősen nő. Akár 14 évig is élhet, míg a szabadon barangoló macska mindössze 4-6 évig húzza.
- Manapság a család időbeosztása és életformája is más: sok időt töltünk munkahelyünkön és egyre kevesebbet otthon. A kutyák kevésbé hagyhatók egyedül, mint a macskák. Ennek következtében több nagyvárosi család választ inkább macskát kutya helyett. Általában nincs lehetőségük kiengedni a cicát, de ma már azok sem mindig engedik kijárni az állatot, akik megtehetnék: így próbálják megóvni kedvencük életét.
Kijárás: az ellenérvek
Ha csak a kinti veszélyeket (kutyák, autók, fertőzések) vennék figyelembe, akkor sosem engednénk ki macskánkat. Ki is akarná feleslegesen kockára tenni kedvence életét. Lássuk, milyen veszélyek is fenyegetik a kijáró macskát!
Az egyik leggyakoribb eset a macskák verekedéséből származó sebek elfertőződése és a seben át bejutó korokozók megtelepedése. Az állat szervezete gyorsan reagál a fertőzésre: levert, kedvetlen, nem eszik és gyakran lázas lesz. Ilyen sérüléseken keresztül fertőzhet például a FIV, FIP és a FeLV kórokozója.
Manapság a veszettség is egyre gyakrabban fordul elő cicáknál, sőt az utóbbi években a háziállatok között megállapított veszettségi esetek szinte mindegyike macskát érintett. A betegséget vírus okozza, ami azonban csak és kizárólag egy másik veszett állat harapásával terjed tovább.
Sok gazdi nem tulajdonít nagy jelentőséget a sérüléseknek, és nem viszi állatorvoshoz a macskáját. Ami talán nem is akkora probléma, ha a macska megkapta a szükséges védőoltásokat. Ezek hiányában azonban a veszettség tünetei néhány héten, vagy hónapon belül jelentkeznek. A veszett állat viselkedése megváltozik, legyengül, nem eszik, nem iszik. Az ilyen állatokkal nagyon óvatosan kell bánni, mert agresszívebbek és harapásukkal az embert is megfertőzhetik.
Sajnos nem csak az állatok veszélyesek egymásra. Számolnunk kell a kegyetlen emberekkel is, akik merő szórakozásból bántalmazzák az állatokat.
Tehát ha az éremnek csak ezt az oldalát nézzük, akkor mindenkinek jobb, ha a cica bentlakó marad.
Kijárás: miért engedjük mégis ki?
Az ellenérveket végiggondolva nem sok érvet tudnánk a kiengedés mellett felsorakoztatni - hacsak nem vagyunk macskák :). Ők nem látják a veszélyeket, csak az élményeket. Mennyivel izgalmasabb vadászni, barátkozni, még akár verekedni is, mint egész nap a szobában tespedni, egyedül unatkozni. Lássuk be, a benti kuksolás tényleg nem lehet nagy élmény.
Sok cica nem is tudja feldolgozni az ingerszegény életet, és furcsa szokásokat vesz fel. Ilyen például a körömtépés, jelölgetés, a lakás különböző pontjaira való ürítés, agresszív viselkedés, szőrtépés. De az is lehet, hogy egyszerűen csak remetévé válik, és a továbbiakban hidegen hagyja környezete. Az ilyen és ehhez hasonló problémák elkerülése végett igyekezzünk életét mozgalmassá tenni és szórakoztatni az állatot. Vegyünk neki játékokat, vagy akár szerezzünk be mellé egy társat.
Tehát arra a kérdésre, hogy mi a jobb: ha bent tartjuk a cicát vagy ha engedjük kijárni, nem lehet egyértelmű választ adni. Semmi sem csak fehér vagy fekete. Ha azonban cicánk kijáró lesz, akkor a legbiztonságosabb az, ha megkapja a szükséges védőoltásokat. |